Kúpili ste si alebo uvažujete nad kúpou CO2 zváračky (MIG/MAG zváračky), no neviete ako správne postupovať pri zváraní? Tento článok vám priblíži metódu MIG/MAG a poukáže na základné body, na čo nezabudnúť pri vašich prvých zvaroch. Poradí pri výbere drôtu, jeho priemere, správnom nastavení prietoku plynu a odporúčaných parametroch pre zváranie a iné tipy, ktoré vám pomôžu a uľahčia prácu pri zváraní.
Zváračka a príslušentvo k nej
Základom pre zváranie je nielen zváračka, ale aj jej príslušenstvo. Pod pojmom príslušenstvo sa skrývajú zvárací horák, zemniaci kábel, redukčný ventil, fľaša s ochranným plynom, cievka drôtu, a taktiež ochranné zváracie pomôcky ako je zváracia kukla, rukavice, oblečenie a obuv vhodná na zváranie.
Náš tip!
Zváračky CO2 | Samostmievacie zváracie kukly | Zváracie drôty | Redukčné ventily | Plynové fľaše | Ochranné pomôcky
Ako vybrať zvárací drôt?
Materiál zváracieho drôtu volíme podľa zváraného materiálu. Ak budeme zvárať bežnú konštrukčnú oceľ zvolíme na drôt určený pre oceľ (spravidla s označením SG2 G3Si1), ďalej máme k dispozícii na výber zváracie drôty na nerezovú oceľ, hliníkové zliatiny a iné. Problematike rozdelenia zváracích drôtov sme sa venovali aj v našom predošlom článku.
Ako vybrať priemer zváracieho drôtu?
Priemer drôtu by mal byť primeraný hrúbke materiálu, ktorý zvárame. Pre tenšie materiály (napr. 1-6mm) sa používajú tenšie drôty 0,6 a 0,8mm a pre hrubšie materiály (6mm a viac) je výhodnejšie použiť drôty 1,0 a 1,2mm. Pre bežné zváranie v domácich podmienkach je vhodný priemer 0,8mm. Je univerzálny a využitie nájde ako pri tenkých, tak aj pri hrubších materiáloch.
Náš tip! Zváracie drôty MIG/MAG
Polarita pri zváraní metódou MIG/MAG
Polarita pri zváraní metódou MIG/MAG je daná nasledovne: Zvárací horák je pripojený na kladnom póle + a zemniaci kábel (zemniaca svorka) na zápornom póle – . Tento typ polarity DC+ zabezpečuje správnu stabilitu oblúka, dobrý rozstrek a rozavený kov ľahko preniká do základného materiálu.
Ako nastaviť správny prietok plynu pre zváranie?
Prietok plynu spravidla volíme v závislosti od priemeru drôtu. Pokiaľ zvárame v exteriéri alebo v hale, kde by mohol prievan obmedziť dostatočnú ochrannú atmosféru, je vhodné pridať niekoľko l/min na prietokomeri. Inak, v priestore bez rušivých poveternostných vplyvov sa riadime nasledovne:
10 – 12 x priemer drôtu (mm) = výsledný prietok plynu (l/min)
Voľba ochranného plynu
Pri zváraní metódou MAG rozumieme zváranie v ochrannej atmosfére CO2 , a taktiež, zmesi plynu Ar+CO2 najčastejšie v kombinácii 82/18 (82% Ar a 18% CO2) pri zváraní klasickej čiernej ocele alebo 98/2 (98% Ar a 2% CO2) pri zváraní nerezovej ocele.
Pri zváraní MIG sa jedná o zváranie v inertnej atmosfére, ktorá je spravidla čistý Argón, výnimočne Argón + Hélium. Táto atmosféra umožňuje zváranie najčastejšie hliníkových zliatin, zliatin, a taktiež zváranie nerezovej ocele.
Problematike výberu ochranného plynu sme sa venovali aj v našom predošlom článku.
Ako správne zvoliť zvárací prúd?
Nie je možné presne definovať zváracie parametre pre všetky materiály, všetky ochranné plyny, priemery drôtu, typy a polohy zvarov. Parametre je preto potrebné odskúšať a v priebehu zváracieho procesu ladiť, aby sme dosiahli to správne nastavenie. Odporúča sa približne 35-50A na 1mm materiálu.
Ako sa pripraviť na zváranie?
Ešte skôr ako začneme zvárať, dôležitá je príprava. Zostavíme si príslušentvo MIG/MAG zváračky. Fľaša, redukčný ventil, hadica, ktorou zabezpečíme prívod plynu do zváračky. Zavedieme cievku do zváračky, koniec drôtu odstrihneme zavedieme ho skrz kladkový podávač (nutné dať si pozor, aby sa nám cievka nerozmotala).
Zapojíme si zemniaci zvárací kábel a tiež priskrutkujeme horák skrz eurokoncovku. Zváračku pripojíme do siete, zapneme ju a môžeme si zaviesť drôt skrz horák pomocou stlačenia spínača na horáku “naprázdno“. Pri zavádzaní drôtu sa odporúča špičku horáka odmontovať a namontovať ju až po zavedení drôtu, aby nedošlo k náhodnému zaseknutiu drôtu.
Nemieme zabudnúť aj na bezpečnosť. Uistíme sa že máme všetky ochranné prostriedky ktoré potrebujeme pri zváraní (vhodný odev, obuv, rukavice) a správne nastavenú kuklu (ako správne nastaviť zváraciu kuklu sa dozvieme v článku).
Otvoríme ventil fľaše s plynom a nastavíme si prietok plynu pomocou redukčného ventilu. Pri stlačení spínača “naprázdno“ nastavený prietok overíme.
Príprava materiálu
Na prvé zvary je vhodné si pripraviť skúšobný materiál na zváranie. Odporúčame začať s oceľovým 2-3mm hrubým plechom. Plech je nutné zbaviť prípadnej farby, hrdze a inej nečistoty, ktorá by nám pri zváraní prekážala. Môžeme si pripraviť rôzne plechy a iné profily, kde budeme trénovať a skúšať správne nastavenie zváracích parametrov.
Ideme zvárať!
Náš vopred pripravený materiál si “ukostríme“ na zváračke navolíme orientačné parametre pre patričnú hrúbku nášho materiálu môžeme začať vytvárať zvar. Je dôležité viesť horák pod správnym uhlom 15-35° od zvislej osi a vhodnou rýchlosťou v smere, kde chceme vytvoriť zvarovú húsenicu. Drôt by mal vyčnievať približne 10-14mm zo špičky horáka.
Na internete je k dispozícii množstvo videí, ktoré popisujú ako správne zvárať na čo si dať pozor a človek si tieto informácie môže pozrieť ešte skôr ako sa nachádza pri zváračke.
Svoj nácvik môžeme viesť cez zvarové húsenice, bodovanie dvoch profilov, zváranie rôznych spojov a trénovať rôzne aplikácie zvarov, ktoré budú potrebné pre naše projekty, kde budeme využívať zváranie.
Možné chyby pri zváraní:
Ak sa nám materiál viditeľne príliš prehrieva alebo prepaľuje, zvolíme nižší prúd alebo nižšie napätie.
Ak materiál vykazuje neprievar alebo je nerovnomerne rozliaty, je vhodné zvoliť vyšší prúd alebo zvýšiť napätie.
Ak máme pocit že máme nestabilný oblúk, opäť môžeme dolaďovať veľkosť napätia prípadne posuvu drôtu, dokým oblúk nie je pocitovo stabilný.
Ak má zvar viditeľné póry, skontrolujeme prívod ochrannej atmosféry.
Doplnky a potreby pri metóde MIG/MAG
Doplnky nám ponúkajú možnosti, ako si zváranie zjednodušiť a spríjemniť. Existujú pasty a spreje, nám umožňujú predĺžiť životnosť náhradných dielov horákov, taktiež ako pomocníci pri zváraní konštrukcií nám poslúžia magnety a iné podbné doplnky. Každý správny zvárač má aj zopár náhradných potrebných dielov a opotrebovaná hubica alebo špička ho nezaskočí! Náš tip! Príslušenstvo | Technické popisovače | Kefy a kartáče | Zváračská chémia
Veríme že tento článok, najmä začínajúcim zváračom, pomôže zorientovať sa pri prvotnom zváraní metódou MIG/MAG a poukáže na čo si dať pri zváraní záležať. Poukáže tiež na správny prietok plynu, vhodné zvolenie zváracích parametrov a takisto poukáže na časté chyby pri zváraní. Pokiaľ máte nejaké otázky na ktoré odpoveď tu nie je spomenutá, neváhajte nás kontaktovať na našom maili info@zvarsi.sk alebo na našom t. č. +421 948 072 919 radi vám ich zodpovieme.
S pozdravom Tím ZVARSI.SK!