Ako zvárať elektródou – metóda MMA

Kúpili ste si alebo uvažujete nad kúpou elektródovej zváračky, no neviete ako správne postupovať pri zváraní? Tento článok vám priblíži metódu MMA a poukáže na základné body, na čo nezabudnúť pri vašich prvých zvaroch. Ubezpečí vás ako správne zvoliť elektródu, nastavenie zváracieho prúdu, a tiež iné tipy, ktoré by vám mohli pomôcť pri zváraní.

Zváračka a príslušentvo k nej

Základom pre zváranie je nielen zváračka, ale aj jej príslušenstvo. Pod pojmom príslušenstvo sa skrývajú zváracie káble, ochranné zváracie pomôcky ako je zváracia kukla, rukavice, oblečenie a obuv vhodná pre zváranie. Taktiež nesmieme zabudnúť aj na zváracie elektródy, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou a bez nich sa pri zváraní jednoducho nezaobídeme.

Náš tip!      Zváračky na elektródu MMA      |      Samostmievacie zváracie kukly     |      Rukavice     |      Zváračské odevy a obuv

Ako vybrať zváracie elektródy?

Problematike výberu elektródy sme sa venovali v predošlom článkuZváracie elektródy a ich použitie, spravidla pre príslušný materiál pripadá elektróda s rovnakým alebo podobným zložením, ktorej obal nám pri zvaroch dokáže uľahčiť zváranie alebo poskytnúť zvaru väčšiu pevnosť pri konštrukciách. Pre začiatočníka odporúčame rutilové elektródy, ktoré umožnia ľahko zapaľovať oblúk a sú vhodné aj pre tenké aj pre hrubšie plechy z ocele.

Náš tip!      Rutilová elektróda CHEM-WELD 7000 2,5 mm x 350 mm

Ako zvoliť priemer elektródy?

Najčastejšie používané priemery elektród sú 1,6 mm 2,0 mm 2,5 mm 3,2 mm 4,0 mm a väčšie. Priemer nám určuje množstvo prídavného materiálu, ktoré dodávame do zvaru. Spravidla platí pre tenké materiály (1 - 2 mm plech) sa používa 1,6 mm elektróda, pre hrubšie plechy (2 - 4 mm plech) sa odporúča používať 2,0 mm a 2,5 mm elektródu a pre hrubé plechy, kde je potrebné väčšie množstvo prídavného kovu a kladie sa dôraz na dobré prevarenie materiálu je možné použiť elektródy 3,2 mm a aj 4,0 mm.

Náš tip!      Rutilové elektródy CHEM-WELD 7000

Ako určím správnu polaritu zváracích káblov?

Správna polarita sa určuje podľa typu obalu elektródy. Pre bázické elektródy prislúcha polarita DC+, čo znamená že koncovka držiaku elektródy je pripojená na plusový pól na zváračke a zemniaca svorka na mínusový pól. Opačne to je pri rutilových elektródach, kde je zapojenie DC-, čo znamená, že na plusový pól zapájame koncovku zemniacej svorky a na mínusový pól pripojíme koncovku držiaka elektródy. V predošlom spomínanom blogu sa tiež môžete dočítať, že pri štítku na obale nových elektród máme vyobrazené množstvo informácii o elektródach a jedným z nich je aj správna polarita elektród.

Ako zvoliť správne zvárací prúd / správne ampére?

Správny rozsah zváracieho prúdu môžeme jednoducho určiť pomocou pomôcky:

cca. 35-45 A  x  1 mm priemeru elektródy   =   rozsah zváracieho prúdu (A)

Napr. pri zváraní s 1,6 mm elektródou by sa jednalo približne o 55 – 70 A

Napr. pri zváraní s 2,5 mm elektródou by sa jednalo približne o 85 – 115 A

Odporúča sa začínať pri nižšej hranici a v prípade potreby, že chceme materiál viac prevariť alebo zvýšiť našu rýchlosť pri pohybe s elektródou, môžeme zvárací prúd zvýšiť.

Ako začať so zváraním?

Príprava je prvoradá. Zapnutá zváračka pripojená v elektrickej sieti, nastavené zváracie parametre, správna polarita zváracích káblov, výber elektródy pre našu aplikáciu, správne oblečenie, rukavice, pripravená kukla a v neposlednom rade pripravený náš materiál pre zváranie.

Na začiatok odporúčame nácvik zapaľovania oblúka. To uskutočníme na nejakom oceľovom profile, ktorý si ukostríme zemniacou svorkou a s elektródou uchytenou v držiaku elektródy sa pokúsime zapáliť oblúk.

Existujú dva spôsoby zapálenia oblúku a to: škrtom – koncom elektródy škrtneme po materiáli, a tým nám začne horieť oblúk alebo klepnutím – koncom elektródy klepneme o materiál a taktiež nám to umožní zapáliť elektrický oblúk.

Zvarová húsenica

Ak už vieme zapáliť oblúk a vytvoriť tým bod na materiáli, na rade je zvarová húsenica. Existuje mnoho videí ako správne viesť elektródu a takéto videá sú veľkým prínosom najmä pri začínajúcom zváraní. Spravidla elektródu nakloníme doprava približne o 30 stupňov od zvislej roviny a vedieme zľava doprava pri určitej vzdialenosti od materiálu a určitou rýchlosťou.

Pri malej vzdialenosti dochádza k nestabilite zvarového oblúka a môže dokonca viesť až k prilepeniu elektródy o zváraný materiál. Naopak pri veľkej vzdialenosti, oblúk takisto pôsobí nestabilne a topiaci sa zvarový kov je rôzne uvoľňovaný do zvaru a do okolia zvaru čo je nežiadúce. Správnu vzdialenosť elektródy od zvarenca dostaneme vtedy, ak je oblúk stabilný a húsenica je po mechanickom očistení od strusky rovnomerná a súvislá. Túto vzdialenosť potreba zdokonaľovať nácvikom pri vytváraní týchto zvarových húseníc.

Nízka rýchlosť nám hromadí zvarový kov na jednom mieste, môže dôjsť aj k prepalu materiálu a naopak vysoká rýchlosť nám neumožní do zvaru pridať dostatočné množstvo prídavného materiálu a húsenica tak bude nesúvislá. Správnu rýchlosť odpozorujeme napríklad šírkou roztaveného zvaru pozorovaním pod kuklou a dobrým tréningom.

Pokiaľ už vieme vyhotoviť zvarové húsenice je možné pokračovať pri zváraní dvoch prvkov. Opäť môžeme použiť rôzne odrezky a oceľové odpady na ktorých si budeme môcť zdokonaľovať a trénovať svoje zručnosti.

S týmto úspešne zvládnutým tréningom sme pripravený zvárať materiály a aplikovať zvary všade tam, kde je to potrebné, aby sme zabezpečili pevné, tesné a nerozoberateľné spoje pomocou zvárania.

Doplnky a pomôcky pri zváraní

Existuje mnoho pomocných prvkov, ktoré nám dokážu uľahčiť a pomôcť nám pri práci. Jedná sa napríklad o magnety na prichytenie dvoch profilov pod určitým uhlom, kladivko na odstraňovanie strusky zo zvaru, kartáč na mechanické čistenie zvarov a odstraňovanie hrdze, farby a iných nečistôt pri príprave materiálu na zváranie.
 
Náš tip!      Set magnetických uholníkov      |      Oceľová kefa      |      Zváračské kladivo

Veríme že tento článok, najmä začínajúcim zváračom, pomôže zorientovať sa pri prvotnom zváraní elektródou a poukáže na čo si dať pri zváraní pozor. Nezabudnite na správne nastavenie zváracieho prúdu pre príslušný priemer elektródy a učenie zvarových húseníc bude o to jednoduchšie. Pokiaľ máte nejaké otázky na ktoré odpoveď tu nie je spomenutá, neváhajte nás kontaktovať na našom maily info@zvarsi.sk alebo na našom t. č. +421 948 072 919 radi vám ich zodpovieme.

S pozdravom Tím ZVARSI.SK!