Pri používaní, nastavovaní a výbere zváračky, sa stretávame s rôznymi pojmami, ktoré nám nie sú úplne známe. Preto sme si pre vás pripravili niekoľko základných pojmov s vysvetlením, ktoré vám pomôžu lepšie sa orientovať a mať prehľad, či už pri výbere alebo pri samotnom nastavovaní zváračky počas zvárania.
Základné pojmy s vysvetlením:
IGBT – (angl. insulated-gate bipolar transistor, skrátene IGBT) sú moderné bipolárne tranzistory, zaisťujúce minimálne elektromagnetické rušenie a nízke straty výkonu. Zvyšujú účinnosť a predlžujú spoľahlivosť zdroja energie. Umožňujú vysokú spínaciu frekvenciu, čím zabezpečujú okamžité prispôsobenie prúdu zmenám parametrov počas zvárania. Nachádzajú využitie pri zváracích invertoroch.
Pracovný cyklus / zaťažovateľ – podľa zaťažovateľa zisťujeme, koľko percent času v 10-minútovom intervale môže zariadenie zvárať nepretržite. Napríklad pri 60% čo môže zodpovedať plnému výkonu zváračky = 200A je možné 6 minút nepretržite zvárať a 4 minúty musí zváračka odpočívať/chladiť sa. Pri 100% zaťažovateli, výrobca môže uvádzať 140A, kde zváračka zvára nepretržite so 140A bez nutnosti chladenia.
Kontrolka preťaženia – ak vám na prístrojovom paneli svieti kontrolka preťaženia, zváračka nie je schopná zvárať a musí sa chladiť. Vyskytuje sa to najmä pri prístrojoch s nízkym zaťažovateľom alebo pri dlhodobom zváraní s veľkým prúdom. Zváračku preto nechajte chvíľu vychladnúť a onedlho môžete pokračovať v zváraní.
Pamäť nastavenia zváracích parametrov – niektoré zváračky majú funkciu, ktorá umožňuje uložiť špecifické nastavenia parametrov pre opakujúcu sa aplikáciu zvárania materiálu. Ak máme vyladené a nastavené parametre a vieme, že danú hrúbku materiálu budeme zvárať aj v budúcnosti, môžeme si to uložiť do pamäte zváračky a umožňuje nám to sa hocikedy vrátiť k uloženým parametrom bez zbytočnej straty času pri nastavovaní parametrov “nanovo“.
Synergia – funkcia zváračky, ktorá uľahčuje výber optimálnych parametrov v procese zvárania. Pomocou naprogramovaných údajov automaticky prispôsobuje rýchlosť podávania drôtu ku vami zvolenom prúde (Ampérom). Táto funkcia je efektívna – šetrí vám čas a eliminuje nesprávne nastavenú rýchlosť posuvu drôtu, čo by sa prejavilo na nekvalitnom zvare.
Eurokonektor – eurokonektor pre MIG/MAG je univerzálny konektor, ktorý umožňuje rýchle a spoľahlivé pripojenie MIG/MAG zváracích horákov ku všetkým typom zváračiek, vrátane starších modelov.
Spool gun – jedná sa o špeciálny typ zváracej pištole, ktorá má zabudovaný podávač drôtu priamo v telese pištole, kde sa upevňuje takisto aj malá cievka (0,5 alebo 1kg, D100). Využitie nájde napríklad pri väčšej dĺžke kábla, a taktiež práci vo výškach, kde potrebujeme zabezpečiť plynulý prenos prídavného materiálu do zvarového kovu. Pištoľ sa pripája na Eurokonektor.
FLUXcored welding (zváranie plneným trubičkovým drôtom) – Jedná sa o špeciálny zvárací drôt, ktorého náplň plní pri zváraní funkciu ochrannej atmosféry. Na vrchu zvarového kovu sa vytvára struska, podobne ako pri zváraní elektródou – MMA, ktorú je nutné mechanicky odstrániť.
Zváračka 3v1 – jedná sa o zvárací prístroj, ktorý ponúka 3 typy oblúkového zvárania v jednom prístroji. Spravidla sa jedná o metódy MMA + MIG/MAG + Lift TIG (TIG škrtom). Jedná sa teda o kombináciu viacerých zváračiek a výber takejto zváračky vám ušetrí peniaze a umožní zvárať spomenutými metódami.
Zváračka 4v1 – jedná sa o zvárací prístroj, ktorý ponúka 3 typy oblúkového zvárania + možnosti rezania plazmou. Kombinuje tak zváračky s metódami zvárania MMA + MIG/MAG + TIG Lift (TIG šktrom) s plazmovou rezačkou. S plazmovou rezačkou dokážete deliť materiály rôznych hrúbok, v závislosti od výkonu rezačky. Tento multifunkčný prístroj sa tak stane obľúbeným pomocníkom pri rôznych aplikáciach.
MIG – metóda MIG, jedná sa o zváranie v inertnej atmosfére, ktorá je spravidla čistý Argón, výnimočne Argón + Hélium. Táto atmosféra umožňuje zváranie najčastejšie hliníkových zliatin, zliatin, a taktiež zváranie nerezovej ocele.
MAG – metóda MAG (ľudovo prezývaná CÓ-čko), jedná sa o zváranie v aktívnej atmosfére, ktorá je tvorená čistým CO2 alebo zmesou Ar+CO2 (argón + oxid uhličitý). Využitie tejto metódy nájdeme pri zváraní klasickej ocele a nerezovej ocele.
MMA – metóda MMA ( Manual Metal Arc ) je zváranie odtavujúcou sa elektródou s ochranným obalom. Vplyvom elektrického oblúka dochádza k odtavovaniu elektródy na zváraný základový materiál, vzniká tak zvarový kov, na ktorom sa na povrchu vytvára struska, ktorá chráni zvar pred okysličením.
TIG – metóda TIG (Tungsten Inert Gas), zváranie neodtavujúcou sa volfrámovou elektródou, je oblúkové zváranie v inertnej ochrannej atmosfére tvorenej spravidla ochranným plynom – Argón.
TIG Lift – jedná sa o metódu zvárania TIG, pri ktorej sa zapálenie oblúka vykonáva dotykom materiálu s volfrámovou elektródou a následným odtiahnutím od elektródy, Vytvorí sa tak stabilný zvárací oblúk s ktorým je možné zvárať a zvárací proces možno ukončiť oddialením sa elektródy od materiálu. TIG Lift využíva horák s ventilčekom, ktorým púšťate a zastavujete zvárací plyn - ochrannú atmosféru.
TIG (HZ) (vysokofrekvenčné zapálenie oblúka) – jedná sa o metódu zvárania TIG, pri ktorej sa zapálenie oblúka spúšťa spínačom na rukoväti horáka a zarovno umožňuje spúšťať zvárací plyn – ochrannú atmosféru skrz elektromagnetický spínač. Elektróda sa teda nedotýka zváraného materiálu. TIG HZ obsahujú spravidla zváračky TIG DC a TIG AC/DC, prípadne kvalitnejšie kombinované zváračky 3v1.
TIG DC (TIG zváranie s použitím jednosmerného prúdu) – na zváranie nízkouhlíkových a nerezových ocelí, titánu, medi a i.
TIG AC ( TIG zváranie s použitím striedavého prúdu) – zváranie hliníkových zliatin, bronzu, horčíkových zliatin, mosadze, a i.
2T režim (2-takt) – dvojtakt sa používa pre krátke zvary, stlačením spínača horáka sa zapáli oblúk a zváračka uvedie do chodu, pustením spínača sa oblúk vypína.
4T režim (4-takt) – štvortakt sa používa spravidla pre dlhé zvary, stlačením spínača na rukoväti sa zapaľuje oblúk, po uvoľnení spínača zostáva oblúk horieť. Ďalším opätovným stlačením a uvoľnením sa oblúk vypína.
S_2T alebo S_4T – funkcia, ktorá spustí prúdenie plynu pred procesom zvárania spolu nižším prúdom, potom zvýši prúd a napätie na základný prúd. Dokončenie procesu prebieha znížením aktuálnej hodnoty základného prúdu na dobehový, ktorý zabraňuje vzniku kráterov, a pri zhasnutí oblúka dochádza k dochladeniu zvarového kovu zváracím plynom.
SPOT (bodovací/spotovací režim) – jedná sa o funkciu bodového zvárania. Funkcia upravuje krivku prúdu pri zváraní, aby bolo možné vyhotoviť kvalitný “bod“ na zváranom materiáli.
PFC (Power Factor Corrector) – zabezpečuje stabilný zvárací proces pri kolísavom napätí v sieti, stráži a predchádza podpätiu či prepätiu, nepreťažuje ističe. Vďaka tomu viete pripojiť zváračku k elektrocentrále alebo cez dlhé predlžovacie káble.
Soft Start – tzv. hladký štart, zaisťuje pomalý nábeh zváračky po zapnutí, ktorý zároveň berie ohľad na ističe (“nevyhadzuje ich“).
Hot start – umožňuje ľahké zapálenie oblúka krátkodobým zvýšením prúdu oproti nastavenej veľkosti zváracieho prúdu.
Anti stick – ak sa začne elektróda lepiť, Anti stick znižuje zvárací prúd natoľko, aby elektróda vychladla a bolo ju možné ľahko odialiť od zváraného materálu.
Arc force – vyrovnává výkyvy napätia na elektrickom oblúku, ktoré vznikajú priblížením alebo oddialením elektródy, čiže pri neudržaním elektródy v konštantnej vzdialenosti od zváraného materiálu. Arc force pridáva alebo uberá zvárací prúd s cieľom stabilizovať oblúk a vytvoriť optimálne zváracie parametre.
Burnback – táto funkcia zabraňuje nataveniu zváracieho drôtu ku kontaktnému hrotu (špičke). Umožňuje dočasné predĺženie drôtu po dokončení procesu zvárania a šetrí životnosť špičky.
PULSE (Pulzný režim) – zabezpečuje lepší prenos prídavného kovu do zváraného materiálu, čo výrazne zlepšuje kontrolu nad procesom zvárania a kvalitu samotného zvaru. Znižuje množstvo rozstreku na minimum. Po vhodnom nastavení je možné zvárať aj tenké plechy. Pulzný režim nájde využitie vo veľkej miere aj pri hliníkových zliatinách.
DOUBLE PULSE (Dvojitý pulzný režim) – zabezpečuje lepší prenos prídavného kovu do zváraného materiálu, čo výrazne zlepšuje kontrolu nad procesom zvárania a kvalitu samotného zvaru. Umožňuje vám pracovať vo všetkých polohách a je obzvlášť užitočný pri polohách. Znižuje množstvo rozstreku na minimum. Najpokročilejšia metóda zvárania, pri ktorej sa prúdové impulzy vyskytujú v dvoch rozsahoch, vďaka čomu získame na povrchu zvaru peknú kresbu.
Indukcia – nastavenie indukčnosti napomáha pri procese zvárania. Zníženie indukčnosti robí oblúk stabilnejším a koncentrovanejším, čo umožňuje väčší prienik do materiálu. Zvýšenie indukčnosti, užitočné pri zváraní tenkých prvkov, prispieva k vytvoreniu tekutejšieho zvarového kúpeľa, oblúk sa stáva “mäkším“, a taktiež množstvo rozstreku sa zníži.
Brazing (Spájkovanie) – jedná sa o metódu, ktorým disponujú určité typy zváracích strojov. Je veľmi podobná ako metóda MIG, akurát na roztavenie prídavného materiálu postačuje oveľa nižšia energia. Spájkovanie nenatavuje základný materiál, iba ich spája. Je možné spájať najčastejšie pozinkované ocele, nerezové ocele, mosadz s oceľou a podobne. Ako spájkovací drôt sa používa prídavný materiál CuSiMn.
Inching (Podávanie drôtu) – funkcia inching slúži na rýchle zavedenie drôtu skrz bowden horáka. Ušetrí tak zváračovi čas pri zavádzaní nového drôtu. Zvyčajne túto funkciu majú zváračky naprogramovanú a po stlačení spínača horáka sa po pár sekundách posuv drôtu zrýchli. V ojedinelých prípadoch je pre túto funkciu samostatné tlačidlo na prístrojovom paneli zváračky.
Vodné chladenie – vodné chladenie nájde uplatnenie najmä pri priemyselných zváracích zariadeniach, kde je horák pravidelne vystavovaný vysokým teplotám. Vodné chladenie umožňuje chladiť horák a predĺžiť tak jeho životnosť. Ako chladiace médium sa používa chladiaca kvapalina alebo destilovaná voda.
Materiály používané pri zváraní:
SG2 – označenie zváracieho drôtu určeného na zváranie MIG/MAG, TIG a zváranie plameňom. Ide o zliatinu s obsahom uhlíka približne 1,2 %. Tento drôt sa vyznačuje dobrou pevnosťou a zabezpečuje vysokú akosť zvaru. Najčastejšie sa používa na zváranie klasickej konštrukčnej ocele.
CuSiMn – jedná sa o spájkovací materiál, ktorý obsahuje prvky ako meď, kremík a mangán. Umožňuje spájkovanie pozinkovanej ocele, nerezovej ocele, mosadze s oceľou, medi a podobne.
308LSi – najbežnejší prídavný materiál na zváranie nerezových ocelí – ocelí s odolnosťou voči korózii.
309LSi – jedná sa o nerezový prídavný materiál vhodný na zváranie klasickej ocele s nerezovou oceľou so zabezpečením kvalitných vlastností výsledného zvarového spojenia.
316LSi – kyselinovzdorná nerezová oceľ, vyznačuje sa s väčším prídavkom molybdénu. Táto oceľ je často využívaná v potravinárstve.
AlSi – univerzálny zvárací drôt určený pre zváranie hliníkových zliatin s prímesou kremíka - Si (tzv. Silumíny), najčastejšie sa jedná o odliatky. Takisto tento prídavný materiál nájde uplatnenie aj pri opravách súčiastok a konštrukcií z hliníkovej zliatiny.
AlMg – druh zváracieho drôtu, určený pre zváranie profilov z hliníkovej zliatiny legovanej horčíkom (Mg), spravidla sa jedná o bežne dostupné hliníkové profily.
Toto by bolo niekoľko pojmov a slovných termínov, s ktorými je možné sa stretnúť pri beztrieskovej strojárskej technológii, ako je zváranie. Ak máte nejaký návrh na rozšírenie slovníka šikovného zvárača alebo si nie ste istý s nejakým slovíčkom, neváhajte nás kontaktovať či už na našej mailovej adrese info@zvarsi.sk alebo na t.č. +421 948 072 919.
S pozdravom Tím ZVARSI.SK!