Volfrámové elektródy TIG a ich použitie

Volfrámová elektróda – Zváranie metódou TIG

Volfrámové neodtavujúce sa elektródy sú neoddeliteľnou súčasťou zvárania metódou TIG. Keďže táto metóda je veľmi rozšírená a obľúbená, najmä vďaka svojim hlavným prednostiam ako sú kvalita zvaru, univerzalita zvárania, estetika výsledných zvarov, tak sa taktiež za tým skrýva množstvo teórie, vzhľadom na požiadavky pre zvar a výslednú kvalitu vo výrobe. Tento článok sa venuje problematike výberu vhodnej volfrámovej elektródy a informuje o ďalších možnostiach použitia.

Označovanie elektród

Elektródy sa spravidla označujú kódom a farbou. Kód sa skladá z písmena W (z prvku volfrám) + skratky legujúceho prvku (najčastejšie L – lantán, T – tórium, Z – zirkón, C – cérium, a i.) + číslice, ktorá informuje o 10-násobku stredného rozsahu koncentrácie daného prvku.

Príklad: ZLATÁ WL 15 = zlatá farba, volfrám-lantán obsah lantánu 1,3-1,7%

Tabuľka volfrámových elektród používaných pri metóde TIG

WP elektródy:

Nachádzajú uplatnenie pri zváraní hliníkových zliatin, a taktiež zliatin horčíka. Ako jediné, sú vyhotovené z čistého volfrámu 99,8%. Udržujú stabilný oblúk, poskytujú jednoduché zapálenie a sú obľúbenou voľbou v technickej praxi.

*Náš tip!

Volfrámová elektróda zelená WP na TIG

 

WT elektródy:

Poskytujú jednoduché zapaľovanie a dobrú stabilitu oblúka, vysokú odolnosť voči zamoreniu zváracieho kúpeľa, zvládajú vyššie prúdové zaťaženie. Sú málo rádioaktívne, zdravotné riziko je minimálne.

*Náš tip!

Volfrámová elektróda červená WT 20 na TIG

 

WC elektródy:

Majú podobnú výkonnosť ako WT, jednoduché zapaľovanie, dobrú stabilitu oblúka, dlhú životnosť, dobrú prúdovú zaťažiteľnosť. Nie sú však rádioaktívne a menej zaťažujú životné prostredie.


Sú vhodné pre zváranie v nižšom a strednom rozsahu prúdu a to na zváranie nelegovanej a legovanej ocele, zliatín hliníka, titánu, niklu, zliatin medi, horčíkových zliatin a i. Patria medzi často používané elektródy vďaka svojej univerzálnosti.

*Náš tip!

Volfrámová elektróda sivá WC 20 na TIG

 

WL elektródy:

Poskytujú jednoduché zapaľovanie, stabilný oblúk, vysokú životnosť, majú podobnú výkonnosť ako WT, ale nie sú rádioaktívne.
Sú vhodné aj na robotické a orbitálne zváranie, ideálne pre použitie v rozsahu nízkeho prúdu, dajú sa však použiť aj pri vyšších prúdoch.

*Náš tip!

Volfrámová elektróda zlatá WL 15 na TIG

Volfrámová elektróda modrá WL 20 na TIG

 

WZ elektródy:

Poskytujú veľmi dobré zapaľovanie oblúka, vysoko stabilný oblúk, vysokú odolnosť voči nečistotám a rozstreku. Sú určené pre vysokokvalitné zvary s minimálnou kontamináciou volfrámom, bez problémov zvládajú vysoké prúdy. Univerzálna elektróda na zváranie rôznych hliníkových a horčíkových zliatin.

 

WE elektródy:

WE elektródy sa odporúčajú ako náhrada za WT20, nie sú však rádioaktívne. Poskytujú výborne zapaľovanie, majú zvýšenú prúdovú zaťažiteľnosť, dlhšiu životnosť. 
Sú vhodné aj pre automatizované zváranie a pre všetky aplikácie v celom rozsahu zvárania jednosmerným a striedavým prúdom pre nelegované a vysokolegované ocele, hliník, titán, nikel, meď a zliatiny horčíka.

Sú univerzálne a veľmi obľúbené. Po jednoduchom prebrúsení môžete prejsť zo zvárania hliníkovej zliatiny ku zváraniu ocele, nereze alebo titanu a vaše zvary nebudú obmedzované výberom správnej farby elektródy!

*Náš tip!

Volfrámová elektróda fialová E3 na TIG

 

WS elektródy:

Majú vynikajúce zapálenie oblúka, vysokú teplotnú odolnosť, vysokú životnosť, nie sú škodlivé.
Obsahujú prímesy vzácnych kovov a ich oxidov ako sú skandium, ytrium, lantán, cér atď.
Sú vhodné pre zváranie nelegovanej, vysokolegovanej ocele a nehrdzavejúcej ocele (DC), ľahkej zliatiny zliatín hliníka, horčíka, medi, titánu a i.

 

Multi-strike elektródy:

sú vhodné pre všetky aplikácie v celom rozsahu zvárania jednosmerným a striedavým prúdom, na zváranie hliníka (AC), bežných uhlíkových nelegovaných a nerezových ocelí (DC), čo z nich robí veľmi univerzálne elektródy.

 

Brúsenie volfrámových elektród:

Brúsenie elektródy je veľmi známou súčasťou metódy TIG. Keďže táto metóda vyhotovuje veľmi kvalitné a estetické zvary, nedokonalosti sa môžu takisto prejaviť aj pri nesprávne nabrúsenej volfrámovej elektróde. Ako a čím mám brúsiť elektródu?

Správne brúsenie elektródy prebieha pozdĺžne proti smeru brúsneho kotúča! Pri priečnom brúsení dochádza k vybrúseniu rýh, ktoré vedú k obmedzeniu zváracieho prúdu, nestabilite oblúka, prípadnému vtrúseniu častíc volfrámu do zvarového kúpeľa.

Brúsiť môžeme viacerými spôsobmi:

*Náš tip!

Uhlová brúska 125 mm 1000W WX-12501

Diamantový brúsny kotúč 110 mm zrnitosť D151 Kaindl

Brúska na volfrámové elektródy GeniWolf 90 KOWAX

 

Uhol brúsenia elektródy:

Uhol určuje šírku oblúka, a takiež prievar zváraného materiálu.

Čím je uhol menší, tým je oblúk užší a prievar hlbší.

Čím je uhol väčší, tým je oblúk širší a prievar plytší.

 

Použitie priemeru elektródy v závislosti od rozsahu prúdu:

Ø [mm] DC [A] AC [A]
1,0 ≥70 ≥30
1,6 40-130 30-80
2,0 80-180 60-120
2,4 120-240 80-150
3,2 150-300 120-200
4,0 250-450 170-250

 *rozsah a hodnota prúdu sa môže líšiť v závislosti obsahu
volfrámu resp. obsahu prísad oxidu v elektróde


Veríme, že Vás tento článok informoval o volfrámových elektródach a rozšíril Vaše obzory o ich použití, brúsení a možnostiach použitia. Ak máte nejaké pochybnosti, neváhajte nás kontaktovať na t.č. +421 948 072 919 alebo na mail info@zvarsi.sk, radi Vám poradíme!

S pozdravom Tím Zvarsi.sk!